WordPress kurulumu için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda sizler için manuel olarak en hızlı yolu aktaracağız.Cpanel üzerinden ftp kullanmadan wp kurulumu yapalım. Wp kurmak için bir hosting alanına ve domaine ihtiyacınız var.

Wp Kurulumu Videosu


Öncelikle WordPress Kurulumu için ihtiyacımız olan Web Hosting alanınıza giriş yapın. Biz anlatımı CPANEL üzerinden gerçekleştiriyoruz. Ancak sizde hangi ara yüzü kullanırsanız kullanın menüler fark etse de işlem aynıdır.

Dosya yönetici menüsünden www klasörüne geçiş yapınız.. Bu işlem size web site URL‘nizin ana dizinine kurulum yaptırır. Biz anlatım da domain/wordpress gibi kurulum yaptık.

Örneğin ;

www.aranansohbet.com/wordpress şeklinde WordPress kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Şimdi sıra da Wp kurulumu dosyasını indirmek var, bunun için https://tr.wordpress.org/latest-tr_TR.zip adresinden dosyayı indirelim.

wordpress kurulumu
wordpress kurulumu

Daha sonra indirdiğimiz dosyayı .zip klasöründen çıkarıp, içindeki wp-config-sample dosyasını wp-config olarak adlandırın. Daha sonra cpanel üzerinden Wp Veritabanı Sihirbazına girerek mysql veri tabanı oluşturun. Oluşturduğunuz dbname , dbusername ve pass şifre bilgilerini wp-config içerisine ekleyiniz.

mysql veritabanı sihirbazı
MySQL Veritabanı Sihirbazı
/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define( 'DB_NAME', 'aranansohbet_wp1deneme' );

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define( 'DB_USER', 'aranansohbet_wp1deneme' );

/** MySQL veritabanı parolası */
define( 'DB_PASSWORD', 'Rfa{3V$(dwIN' );

Bu işlemlerden sonra ana dizine kurulum yapacaksınız dosyanızı kaydettikten sonra tekrar .zip’leyin.

Cpanel üzerinden .zip olarak oluşturduğunuz WordPress Kurulum dosyasını web hostinge atalım. Ardından sağ clik yaparak dosyayı extract menüsü ile açalım.

Son olarak , www.aranansohbet/wordpress olarak belirdiğimiz adrese giriş yaparak WordPress kurulumunu bitiyoruz. Takıldığını anlamadığımız kısımlar için lütfen yazın. Ücretsiz olarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Bir sonraki yazılarımızda wordpress hızlandırma , wordpress seo , wordpress temaları gibi konulara erişebileceksiniz. Ancak özellikle wordpress site hızlandırma eklentileri için detaylı anlatımlar bulacağınızı da ayrıca belirtelim.

Aranan sohbet ekibi olarak sohbetalemi chat ve sohbet sitemiz için siz değerli kullanıcılarımıza her alanda bilgi aktarmayı kendimize görev edindik. Saygılarımızla.

Yorum yazın